اشتراک گذاری

خرید و فروش وام ازدواج سنگ پیش پای جوانان

بدون دیدگاه

 30 آبان , 1402

سنگ پراکنی بانک‌ها پیش پای زوج‌های جوان سیستان و بلوچستان/خرید و فروش وام بازی جدید دلالان
جوانان سیستان و بلوچستان در حالی مدت زیادی در صف وام ازدواج منتظر می‌مانند که هر بار به بانکی که باید وام ازدواجشان را از آن بگیرند می‌روند، دست‌خالی بازگشته و این امر باعث شده تا مجبور به فروش وام خود به دلالان و خریداران وام کم‌بهره ازدواج شوند.

یکی از دغدغه‌های اصلی جوانان دم بخت گرفتن وام ازدواج برای برگزاری یک مراسم ساده و تهیه کالاهای ضروری زندگی است تا با خیالی آسوده راهی زندگی مشترک شوند.

وام ازدواجی که افزایش آن جرقه امید را در دل بسیاری از زوج‌های جوان روشن کرد چرا که یکی از عوامل تعیین‌کننده مبلغ وام سن زن و شوهر بود، زن و شوهرهای جوانی که در اوایل دهه ۲۰ زندگی‌شان هستند، نفری ۲۲۰ میلیون تومان وام می‌گیرند و در صورتی‌که سن یکی از زوجین بیشتر از این بازه باشد، حداکثر ۱۸۰ میلیون تومان وام می‌گیرد.

زوج‌های جوان سیستان و بلوچستان برای دریافت وام‌هایی مانند وام ازدواج باید حسرت کشیده و در رویای این وام به سر برند چرا که سنگ‌اندازی بانک‌ها مانع آنها شده به‌گونه‌ای که باید کفش آهنین به پا کرده و از هفت‌خوان رستم عبور کنند

اما در روزهایی که گرفتن وام‌های کلان برای عده‌ای مانند آب‌خوردن است زوج‌های جوان سیستان و بلوچستان برای دریافت وام‌هایی مانند وام ازدواج باید حسرت کشیده و در رویای این وام به سر برند چرا که سنگ‌اندازی بانک‌ها مانع آنها شده به‌گونه‌ای که باید کفش آهنین به پا کرده و از هفت‌خوان رستم عبور کنند.

بیان این مطلب بدان جهت است که یک بانک کارت پایان خدمت می‌خواهد دیگری سند خانه برای ضمانت و دیگری چند ضامن کارمند رسمی، هر کدام دلبخواهی قوانینی وضع کرده و سنگ جلو جوانان بخت‌برگشته می‌اندازند که خیلی‌ها عطای گرفتن وام را به لقایشان می‌بخشند این وضعیت درحالیست که بر اساس شرایط درج شده در سایت مربوط به پرداخت تسهیلات ازدواج، بانک‌ها موظف به پرداخت این وام با یک ضامن معتبر یا در نظر گرفتن یارانه زوج‌ها به عنوان ضامن هستند.

این در حالی است که برخی بانک‌ها بدون در نظر گرفتن قوانین مربوطه، وجود یک ضامن را برای پرداخت وام کافی ندانسته و وجود سه ضامن را ضروری می‌دانند، حال اینکه بانک‌ها چگونه برخلاف دستورالعمل اعلام شده در زمینه ضامن، با متقاضیان همکاری لازم را ندارند ابهامی است که این روزها جوانان را سردرگم کرده است.

با این وجود قوانین سخت بانکی از یک سو معطلی بیش از حد در صف انتظار از سوی دیگر باعث شده تا زوج‌های جوان در نوبت دریافت تسهیلات به دلیل نداشتن ضامن معتبر موفق به دریافت این تسهیلات نشدند و پس از مدت‌ها از ازدواج و شروع زندگی همچنان در نوبت دریافت تسهیلات و دربه‌در دنبال ضامن معتبر باشند و وقتی نا امید می‌شوند مجبور به رجوع به دلال شده تا از حداقل فروش امتیاز وام خود برخوردار شوند و اینجا بازی دلال تازه شروع می‌شود و امتیاز وام آنها را به طور میانگین و البته بسته به مبلغ وام ازدواج بین ۳۰ میلیون تا ۴۰ میلیون تومان می‌خرد و دلال پس از آن در ازای هر ۱۰۰ میلیون تومان، ۳۰ میلیون تومان امتیاز این وام را به نفع خود به سایر افراد می‌فروشد.

دریافت وام ازدواج به آرزو تبدیل شده

سعید و فاطمه یکی از صدها زوج جوان زاهدانی در انتظار صف وام ازدواج هستند که گفتند: حدود هشت ماه از عقدشان می‌گذرد؛ اما هنوز موفق به دریافت وام ازدواج نشده و مراسم عروسی آنها مدام به تأخیر می‌افتد.

این زوج جوان زاهدانی با بیان اینکه تاکنون سه یا چهار مرحله به علت عدم‌پذیرش ضامن‌ها از سوی بانک وام ازدواج آنها به تعویق افتاده است، افزودند: باید کفش آهنین به پا کرده و از این بانک به آن بانک برویم و در سامانه اقدام به تغییر بانک کنیم هم اکنون از گرفتن این وام صرف نظر کرده و قرار است آن را به قیمت کمتری به یکی از خریداران وام ازدواج به فروش برسانیم تا بلکه بتوانیم بدون برگزاری مراسم حداقل هزینه پیش پرداخت یک خانه برای شروع زندگی را داشته باشیم.

این زوج جوان با بیان اینکه اگر نتوانیم وام دریافت کنیم تمام برنامه‌هایی که برای زندگی داشتیم نابود می‌شود، ادامه دادند: مسوولان باید دغدغه رفع مشکلات جوانان را داشته باشند با این شرایط اقتصادی نه تنها جوانان از ازدواج دلسرد شده بلکه اگر وضعیت بهبود نیابد آمار طلاق هم بالا خواهد رفت.

آن‌قدر برای تکمیل مدارک و جلب متولیان بانکی پاس کاری و مرخصی گرفته‌ام که ترس از دست دادن شغلم را دارم چرا که هر ضامنی که می‌آوریم بانک مربوطه یک بهانه می‌آورد و ما خسته شده‌ایم.

وی تأکید کرد: کاش متولیان امر به جای اضافه کردن مبلغ وام ازدواج که در پرداخت آن به زوج‌ها کم آورده‌اند آنها را اذیت نمی‌کردند و با مبلغ کمتری مشکل آنها را حل و به جای سنگ پراکنی مشکل‌گشایی می‌کردند.

بانک‌های سیستان و بلوچستان در پرداخت وام ازدواج بر خلاف منویات رهبر انقلاب عمل می‌کنند

معاون جوانان اداره کل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان گفت: بانک‌های این استان در پرداخت وام ازدواج برخلاف منویات رهبر معظم انقلاب و دستور رئیس‌جمهور در این رابطه عمل می‌کنند به طوریکه آخرین استان کشور در دریافت این تسهیلات برای زوج‌های جوان هستیم.

سیستان و بلوچستان به عنوان جوان‌ترین استان کشور، آخرین استان در پرداخت وام‌های ازدواج است

پوریا خواجه درگی با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان به عنوان جوان‌ترین استان کشور، آخرین استان در پرداخت وام‌های ازدواج است، بیان کرد: متأسفانه بانک‌ها در این استان خلاف منویات رهبر معظم انقلاب و رئیس‌جمهور عمل می‌کنند.

وی تأکید کرد: بانک‌ها با دشوار کردن شرایط پرداخت وام و درخواست ضامن‌های متعدد و مستنداتی که در برخی موارد در قانون هم تعریف نشده، پرداخت وام را برای زوج‌های جوان دشوار کرده‌اند.
معاون جوانان اداره کل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان افزود: مجموعه ورزش و جوانان این استان به عنوان دبیر کارگروه استانی ساماندهی امور جوانان به جد پیگیر حل این معضل بوده؛ اما با وجود همه تلاش‌های صورت‌گرفته تاکنون زور ما به بانک‌ها نرسیده است.

وی از اصحاب رسانه خواستار مطالبه‌گری پیرامون چرایی عدم پرداخت وام‌های ازدواج شد و گفت: در مجموعه اداره کل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان در راستای کمک به ازدواج زوج‌های جوان مجموعه‌ای تحت عنوان «عقدینو» در زاهدان راه‌اندازی کردیم که با امکانات مناسب مراسم عقد زوج‌های جوان را به صورت رایگان برگزار می‌کند

جوانان برای دریافت وام ازدواج نباید در بانک‌ها معطل شوند

سرپرست فرماندار شهرستان ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: برای ما به هیچ وجه پذیرفتنی نیست که جوانان ما برای دریافت وام ازدواج در بانک‌ها معطل شوند.

مهرداد جهاندیده با بیان اینکه پرداخت تسهیلات بانکی به جوانان بویژه تسهیلات ازدواج در این شهرستان باید شفاف باشد، افزود: وزارت ورزش و جوانان و اداره کل تابعه در سیستان و بلوچستان لازم است تا برنامه‌های متنوع و مناسبی را مدون و اجرایی کند و در این برنامه‌ریزی، شهرستان ایرانشهر باید ویژه دیده شود.

وی با بیان اینکه سمن‌ها و تشکل‌های مردم نهاد نقش بسزایی در توسعه شهرستان بویژه در حوزه جوانان دارند، گفت: برای برگزاری جلسات شورای ساماندهی امور جوانان با تقویم زمانی مشخص و بطور مداوم برنامه‌ریزی می‌شود.

سرپرست فرماندار شهرستان ایرانشهر بیان کرد: این شهرستان دارای ظرفیت‌های زیادی است که لازمه شکوفایی و توسعه آن، توجه و بکارگیری درست این ظرفیت‌ها توسط متخصصان و کارشناسان خبره است.

وی گفت: برنامه‌ریزی و هزینه برای جوانان منجر به زمینه‌سازی و سرمایه‌گذاری برای تقویت نسلی پویا و بالنده و توسعه پایدار خواهد شد.

جهاندیده تصریح کرد: ازدواج یکی از مهمترین اولویت‌های کشور ما محسوب می‌شود و با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب، همه نهادها موظف به همراهی و همکاری و تسهیل شرایط برای جوانان هستند.

صف‌های وام ازدواج در سیستان و بلوچستان باید کاهش پیدا کند

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان، وزارت ورزش و جوانان گفت: صف‌های وام ازدواج در سیستان و بلوچستان باید کاهش پیدا کند، اخذ فقط یک ضامن طبق ابلاغیه بانک مرکزی برای وام ازدواج کفایت می‌کند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین متقی فر در ستاد ساماندهی امور جوانان سیستان و بلوچستان با محوریت ازدواج و تعالی خانواده، بیان کرد: پروژه پژوهشی در حوزه آسیب‌شناسی ازدواج و طلاق با درنظرگرفتن فرهنگ غنی استان با هزینه وزارت ورزش و جوانان در سطح ملی به میزبانی استان سیستان و بلوچستان برگزار خواهد شد.

پرداخت تسهیلات وام ازدواج به جوانان سیستان و بلوچستان در رتبه بسیار پایینی قرار دارد و مهمترین دلیل آن عدم اجرای دقیق ابلاغیه بانک مرکزی، توسط بانک‌های سطح استان است
وی با اشاره به اهمیت ستادهای ساماندهی امور جوانان، افزود: ستاد ساماندهی بهترین مکان برای پیگیری مسائل جوانان در حوزه‌های ازدواج و اشتغال است که باید با جدیت پیگیری شود.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان، وزارت ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: ستاد ساماندهی سیستان و بلوچستان بسیار پویا و با استقبال خوب مدیران و فرمانداران به‌صورت وبینار برگزار شد که با اجرای مصوبات این ستاد اتفاقات مثبتی برای حوزه جوانان رخ خواهد داد.

وی تأکید کرد: پرداخت تسهیلات وام ازدواج به جوانان سیستان و بلوچستان در رتبه بسیار پایینی قرار دارد و مهمترین دلیل آن عدم اجرای دقیق ابلاغیه بانک مرکزی، توسط بانک‌های سطح استان است.

متقی فر گفت: سیستان و بلوچستان جوان‌ترین استان کشور است و باید مشوق‌های فرزندآوری و جمعیت شامل حال استان شود که در برخی از شهرستان‌ها راه‌اندازی شده است.

وی بیان کرد: مقرر شد برای حل مشکلات پرداخت تسهیلات وام ازدواج، مسکن و فرزندآوری، نشست تخصصی با حضور مدیران عامل بانک‌ها در سطح کلان برگزار شود.

ثبت نام وام ازدواج


ارتباط با تنها مرکز پشتیبانی وام ازدواج و فرزند اوری :
02191090049
از ساعت 8 صبح تا 8 شب پاسخ گوی تمامی سوالات شما هستیم
اینستاگرام کندو

 

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا