آیا برای وام ازدواج شرط سنی وجود دارد؟ اگر شما هم به دنبال یافتن پاسخ این سوال هستید با ما همراه باشید تا در ادامه به جزئیات این موضوع بپردازیم. اگر به تازگی ازدواج کرده‌اید و قصد دریافت وام ازدواج دارید، تنها راه اقدام سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بانک مرکزی است. هر فرد متقاضی وام ازدواج برای ثبت نام وام ازدواج باید در ابتدا وارد این سامانه شده و با کلیک بر روی بخش «ثبت نام جدید» مراحل تمکیل ثبت نام خود را انجام دهد، از آنجایی که سامانه‌ی بانک مرکزی و ثبت احوال به هم متصل می‌باشند، شما نیاز به بارگذاری مدارک ندارید و فقط کافیست اطلاعات هویتی خود را وارد نمایید.

درادامه متقاضی می‌تواند با مراجعه به همان سامانه در قسمت «مشاهده وضعیت» از آخرین وضعیت وام خود مطلع شود. البته اگر نگران وضعیت خدمت نظام وظیفه‌ی خود یا همسرتان هستید، خبر خوب این است که ارائه‌ی کارت معافیت یا پایان خدمت اجباری و الزامی نیست و شما حتی با نداشتن این کارت‌ها نیز می‌توانید تسهیلات ازدواج و یا فرزند آوری خود را دریافت نمایید. در ابتدای ثبت نام، اطلاعات وارد شده با سامانه ثبت‌ احوال مطابقت داده می‌شود و پس از تایید، فرد متقاضی به سرپرستی بانک منتخب در استان معرفی می‌شود. سرپرستی بانک مربوطه نیز فرد را به شعبه معرفی کرده و پیامکی برای متقاضی ارسال می‌شود. متقاضی پس از دریافت پیامک می‌تواند به شعبه تعیین شده مراجعه کرده و پس از پذیرش در شعبه مدارک خود را تکمیل و تحویل دهد. پس از تکمیل مدارک و معرفی ضامنین معتبر، بانک موظف است وام درخواستی فرد را طی ۱۰ روز به حساب ایشان واریز کند. ما در ادامه@ی این مطلب به چند سوال در مورد وام ازدواج و سخنان معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان پرداخته ایم.

زمان تعیین شعبه از سوی بانک چند روز است؟

براساس مفاد بسته نظارتی ‏- اعتباری تسهیل و تسریع در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، بانک ها موظفند حداکثر ۱۵ روز پس از ثبت نام متقاضیان و دریافت کد رهگیری تعیین شعبه شده و به شعبه‌ی تعیین شده از طرف بانک معرفی شوند. اما متاسفانه در حال حاضر فاصله‌ی زمانی دریافت کد رهگیری تا تعیین شعبه بانک بسیار بیشتر از 15 روز است.

 فرد متقاضی وام ازدواج می‌تواند بانک و شعبه موردنظر خود را انتخاب کند؟

بله. فرد متقاضی در زمان ثبت‌نام می‌تواند نام بانک و شعبه پیشنهادی خود را درج کند. اما در مورد تعیین شعبه خود بانک تصمیم گری می‌کند و ممکن است شعبه‌ی تعیین شده با شعبه ‌انتخابی شما منطبق نباشد.

مدت بازپرداخت وام ازدواج چقدر است؟

براساس مفاد قانون بودجه سال جاری دوره بازپرداخت وام ازدواج ۱۰ ساله است.

وحید یامین پور معاون وزیر ورزش و جوانان

وحید یامین پور روز چهارشنبه در حاشیه مراسم آغاز به کار سامانه “همراه” که برای آموزش و مشاوره ازدواج در نظر گرفته شده است گفت: اکنون این سامانه هم از طریق سامانه دولت و هم سایت وزارت ورزش و جوانان در دسترس است و متقاضیان می‌توانند از آن استفاده کنند.

وی یادآور شد: پیش از این، همه آمار و عملکرد‌ها در زمینه نوبت گیری، مراجعه و نظرسنجی به صورت مکتوب، تلفنی یا شفاهی اعلام می‌شد و چندان امکان راستی آزمایی آن وجود نداشت، چون ارقام بسیار بالا بود، این سامانه اکنون این امکان را فراهم می‌کند که بدانیم در لحظه کدام کارگاه در حال برگزاری است، تصویر و گزارش تصویری کارگاه را داریم و تعداد شرکت کنندگان و نظر سنجی از آن‌ها نسبت به محتوای کارگاه را در دست خواهیم داشت.

یامین پور گفت: جوانان می‌توانند با مراجعه به این سامانه برای جلسات مشاوره ازدواج نوبت گیری، نظر خود را نسبت به کارگاه ثبت و بهترین و نزدیک‌ترین مرکز مشاوره به منزل خود را پیدا کنند.

معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه محتوای آموزشی و مشاوره‌ای بر روی سامانه بارگزاری و آرشیو می‌شود، گفت: دسترسی به همه این خدمات، امکانات و مشاوره‌ها رایگان است، برای اولین بار در این سامانه مجموعه‌ای از سازمان‌های مردم نهاد که ارائه دهنده خدمات حوزه خانواده و ازدواج هستند گردهم جمع شده اند و دسترسی به آن‌ها نیز فراهم است.

وی در خصوص روند کند پرداخت تسهیلات و وام ازدواج خاطرنشان کرد: برخی بانک‌ها علاقه‌ای به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج با کارمزد پایین ندارند و بهانه گیری برخی بانک‌ها در زمینه تضامین، از دستورالعمل ابلاغی بانک مرکزی و از قانون بودجه تخلف می‌کنند در حالیکه تصمیمات و شرایط دریافت وام ازدواج مشخص است.

یامین پور ادامه داد: برخی بانک‌ها عملکرد خوبی دارند و ما از آن‌ها راضی هستیم، اما برخی بانک‌ها علاقه‌ای به پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج با کارمزد پایین ندارند و به روی تضمینات و نوبت دهی به زوجین بهانه گیری می‌کنند که این موارد را وزارت ورزش جوانان و سامانه بازرسی بانک مرکزی رسیدگی و به شکایات رسیدگی کرده و این شکایات را به بانک مرکزی منتقل می‌کنیم. رییس جمهوری نیز به شخصه پیگیر موضوع تسهیلات ازدواج است.

شرط سنی وام ازدواج 1403

معاون وزیر ورزش و جوانان در توضیح شرط سنی وام ازدواج، با بیان اینکه طی سال گذشته تعدادی از افراد بالای ۵۰ سال وام ازدواج گرفتند که آمار آنان از یک درصد تجاوز نمی‌کند، سقف سن دریافت ازدواج را ۵۰ سال اعلام کرد و گفت: دریافت این وام‌ها برای زوج‌های بالای این رنج سنی، این نوعی خیانت در سپرده‌های مردم است چراکه مردم اعتماد کرده‌اند که از این سپرده‌ها به درستی استفاده شود.

آیا مبلغ «وام ازدواج» سال ۱۴۰۳ افزایش می‌یابد؟

وی به در صف انتظار بودن زوج‌های بسیاری برای در دریافت وام ازدواج اشاره و اعلام کرد: رئیس جمهور با جدیت این موضوع را از بانک مرکزی تقاضا کرد و من هم پیگیر هستم، مجلس شورای اسلامی در تبصره ۱۶ سقفی برای تسهیلات تکلیفی در نظر گرفته که سقف ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است. از این رقم ۵۶ هزار میلیارد تومان برای تسهیلات فرزند آوری و در نظر گرفته شده و ۱۴۶ هزار میلیارد تومان نیز باری پرداخت تسهیلات ازدواج باقی مانده است، اما این رقم برای صفر شدن افراد در لیست انتظار وام ازدواج کافی نیست.

یامین پور افزود: برخی بانک‌ها تا ۱۲۰ درصد و بیش از سهمیه خود، وام ازدواج پرداخت کرده‌اند، اما چون صف تقاضای وام ازدواج طولانی، تعداد متقاضییان زیاد و عدد چشم گیر است و سقف مجموع وام‌های پیش بینی شده محدود است، نگرانی‌هایی را برای پرداخت این تسهیلات در سال‌های آتی فراهم می‌کند.

معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان گفت: علاقه مندیم میزان تسهیلات ازدواج افزایش یابد، زیرا گره گشای ازدواج جوانان است، اما باید افزایش مبلغ وام ازدواج با سقف تسهیلاتی که مجلس برای پرداخت وام توسط بانک‌ها در نظر می‌گیرد تناسب داشته باشد، زیرا اگر ما سالانه به ۹۰۰ هزار تا یک میلیون نفر وام دهیم، صف وام ازدواج باقی می‌ماند، چنانکه طی سال‌های گذشته ده‌ها هزار نفر انباشت تقاضای وام ازدواج به سال‌های بعد منتقل شده اند. بر همین اساس اگر عدد تسهیلات ازدواج به حدی بالا رود که بانک‌ها نتوانند بر اساس سپرده‌ها وام پرداخت کنند، صف دریافت وام ازدواج طولانی‌تر می‌شود.

وی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی ۳۰۰ میلیون تومان وام ازدواج برای هر نفر در سال ۱۴۰۳ مطرح کرده‌است، اذعان داشت: معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری ارائه تسهیلات بیشتر برای مسکن، ازدواج و اشتغال جوانان دهه شصتی روستایی تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان را پیگیری کرده است.

یامین پور درباره اهمیت ارتقای شورای عالی جوانان به شورای عالی نوجوانان و جوانان، افزود: رئیس جمهوری به نوجوانان قول داده همانطور که جوانان به لحاظ ستادی و فرابخشی نهادی دارند که در عالی‌ترین سطح برگزاری می‌شود، برای نوجوانان نیز چنین نهادی پیش بینی شود از همین رو دستور رئیس جمهور این بود که بهترین محمل برای این نهاد فرابخشی، همین شورای عالی جوانان با اصلاح اساسنامه خود است به طوری که اعضا و ماموریت‌های شورای عالی جوانان به شورای عالی نوجوانان و جوانان توسعه یابد. در شورای عالی انقلاب فرهنگی این موضوع مطرح و به رای گذاشته شد. من طرح مورد نظر خود را ارائه دادم و اعضا با اکثریت آراء به این طرح رای دادند تا حوزه ماموریتی شورای عالی جوانان توسعه یابد.

در این مراسم از سامانه «هم راه» که برای آموزش و مشاوره جوانان قبل، حین و بعد از ازدواج طراحی شده است رونمایی شد و افراد می‌توانند با مراجعه به آن از خدماتی مانند مشاوره، استفاده از تجربیات دیگران و ارائه پیشنهادات استفاده کنند.

نگرانی از افزایش مبلغ «وام ازدواج» سال ۱۴۰۳

معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان در خصوص پرداخت وام ازدواج در سال بعد ابراز نگرانی کرد و گفت: برای سال بعد نگران هستیم. ما دوست داریم عدد تسهیلات ازدواج بالا برود چرا که گره از جوانان باز می‌کند اما باید بالا رفتن مبلغ وام ازدواج با سقفی که مجلس برای پرداخت وام توسط بانک‌ها در نظر می‌گیرد تناسب داشته باشد، چراکه اگر ما سالی کمتر از ۹۰۰ هزار تا یک میلیون وام دهیم، صف وام ازدواج باقی می‌ماند، کما اینکه ده‌ها هزار نفر انباشت تقاضای وام ازدواج سال ۱۴۰۱ به ۱۴۰۲ منتقل شد. بنابراین اگر عدد به حدی بالا رود که بانک‌ها نتوانند بر اساس سپرده‌ها وام پرداخت کنند، صف دریافت وام ازدواج بدتر از حالا می‌شود.

یامین پور درباره رقم وام ازدواج در سال ۱۴۰۳ نیز بیان کرد: در اخبار دیدم که کمیسیون تلفیق و اعضای هیات رئیسه مجلس عدد ۳۰۰ میلیون تومان را برای هر نفر در سال ۱۴۰۳ مطرح کرده‌اند. باید دید در بودجه ۱۴۰۳ چه پیش‌بینی می‌شود.